Advisory Board

By statute, the Advisory Board’s members include:

  • the chief elected official and a designee from each of the 60 cities and towns
  • a member of the Metropolitan Area Planning Council
  • six gubernatorial appointees representing various interests.

 

 Advisory Board Designees & CEOs

Community CEO Designee
Arlington Daniel Dunn Michael Rademacher
Ashland Robert Scherer
Bedford William Moonan David Manugian
Belmont Adam Dash Jason Marcotte | Michael R. Bishop
Boston Hon. Martin J. Walsh John P. Sullivan, Jr.
Braintree Hon. Joseph C. Sullivan Greg Riley
Brookline Neil Wishinsky Jay Hersey, Env. Eng.
Burlington Christopher Hartling John G. Sanchez
Cambridge Hon. Marc McGovern Timothy MacDonald
Canton Mark Porter Michael Trotta
Chelsea Thomas Ambrosino Lou Mammolette
Chicopee Hon. Richard Kos
Clinton David Sargent
Dedham James MacDonald Jason L. Mammone, P.E.
Everett Hon. Carlo DeMaria, Jr. Eric Demas | Ernest Lariviere | Greg St. Louis
Framingham Hon. Yvonne Spicer Blake Lukis | Peter A. Sellers
Hingham Paul Healey Robert Higgins | Kirk Shilts
Holbrook Pamela Campanella Thomas R. Cummings
Leominster Hon. Dean Mazzarella
Lexington Suzie Barry Ralph Pecora
Lynn Hon. Thomas McGee Daniel F. O'Neill, P.E.
Lynnfield Richard Dalton James Finegan
Malden Hon. Gary Christenson Yem Lip
Marblehead Jackie Belf-Becker Amy S. McHugh
Marlborough Hon. Arthur Vigeant John Ghiloni
Medford Hon. Stephanie M. Burke Cassandra Koutalidis, P.E.
Melrose Hon. Gail Infurna Elena Proakis Ellis
Milton Richard Wells, Jr.
Nahant Chelsey Taylor, Jr. F. Thom Donahue
Natick Amy Mistrot Jeremy Marsette
Needham Daniel P. Matthews Chris Seariac | John Cosgrove
Newton Hon. Ruthanne Fuller Lou Taverna, P.E.
Northborough Dawn Rand Daniel F. Nason
Norwood Thomas F. Maloney Bernard Cooper
Peabody Hon. Edward A. Bettencourt, Jr. Michael Sheu
Quincy Hon. Thomas P. Koch Lawrence Prendeville
Randolph Arthur G. Goldstein Richard Brewer
Reading Andrew Friedmann Jeff Zager
Revere Hon. Brian Arrigo Nicholas J. Rystrom
Saugus Debra Panetta Brendan O'Regan
Somerville Hon. Joseph A. Curtatone Robert T. King
South hadley Ira Brezinsky John Mikuszewski
Southborough Lisa Braccio Karen Galligan
Stoneham Anthony W. Wilson John P. DeAmicis
Stoughton Robert J. O'Regan Jack Mitchell
Swampscott Peter Spellios Gino A. Cresta, Jr.
Wakefield Peter J. May Richard F. Stinson | Joseph Conway
Walpole Mark Gallivan Patrick Fasanello
Waltham Hon. Jeannette A. McCarthy
Watertown Mark S. Sideris Gerald S. Mee, Jr.
Wellesley Jack Morgan William Shaughnessy
Weston Harvey Boshart
Westwood Michael F. Walsh Jeffrey J. Bina
Weymouth Hon. Robert L. Hedlund Kenan J. Connell | Kenneth Morse
Wilbraham Robert Boilard
Wilmington Kevin A. Caira Joseph Lobao | Michael J. Woods
Winchester Lance Grenzeback James Gibbons
Winthrop Ronald Vecchia Thomas E. Reilly
Woburn Hon. Scott Galvin Anthony Blazejowski
Worcester Hon. Joseph M. Petty Paul J. Moosey

Appointees

Gubernatorial Appointees
Region Appointee
Quabbin & Ware Watersheds J.R. Greene
Wachusett Reservoir Barbara Wyatt
Environmental Protection Andrew Chalker Fisk
Boston Harbor 2 Vacant
Connecticut River Basin Richard N. Palmer
Advisory Board Designees to MWRA Board of Directors
City/Town Appointee
Norwood John J. Carroll
Brookline Andrew Pappastergion
Chelsea Joseph C. Foti
Metropolitan Area Planning Commission Appointee
Appointee
Maurice Handel
Top
Menu